
De moeder van C. appte mij voorafgaand aan haar afspraak:
“C. heeft een erg vol hoofd. Dat zit haar zo in de weg, dat haar hele sprankel weg is.”
Ik kijk in mijn gespreksverslag van het vorige gesprek met C. Hierin noteer ik ook altijd mijn ideeën voor een volgend coachgesprek. Dat ging over een totaal ander onderwerp. Ik besluit dit onderwerp op te schuiven naar een volgende keer en nu prioriteit te geven aan dat veel te volle hoofd.
Samen met C. heb ik een sessie ‘hoofd opruimen’ gedaan. We beginnen met het tekenen van haar hoofd – dus: hoe het nu is. En inderdaad, ze tekent een hoofd dat vol zit met gedachten en gebeurtenissen. Dingen die al zijn geweest, maar ook dingen die nog moeten komen.
Daarna vraag ik haar om nog een keer haar hoofd te tekenen, maar dan zoals ze graag zou willen dat het is – haar wenshoofd. Er wordt weer getekend, maar dit keer is C. snel klaar. Er staat één woord: ‘leeg’. Haar wens is een leeg hoofd.Ik benoem dat dat niet helemaal mogelijk is – er zit immers altijd wel iets in je hoofd. Een mens kan nou eenmaal niet stoppen met denken. Maar we gaan kijken hoever we komen.
Ik ga aan de slag met de MatriX-methode om haar hoofd op te ruimen en te ordenen. Ook ruimen we wat hardnekkige gedachten op. Na ongeveer 15 minuten is de klus geklaard.
Opnieuw mag ze haar hoofd tekenen – maar nu: hoe het nu is. Ze tekent een geordend hoofd. Niet helemaal leeg, maar wel een stuk leger én overzichtelijker. We kijken samen naar de nieuwe situatie in haar hoofd en ik vraag haar hoe dat nu aanvoelt. “Goed!” zegt C. enthousiast. “Mijn hoofd voelt een stuk fijner.” We spreken af dat ze elke dag een moment kiest om haar hoofd op te ruimen. Want net als bij je kamer, geldt ook hier: je moet het bijhouden. C. ging zichtbaar opgelucht naar huis.
In mijn nieuwe traject leren gevoelige meiden ook hoe ze hun hoofd kunnen opruimen. Voor jou als ouder heb ik een instructievideo opgenomen, zodat jij precies weet hoe deze methode werkt, hoe je jouw dochter hierin kunt ondersteunen, en welke vragen je kunt stellen als de methode wat wegzakt.
Deze casus is geanonimiseerd door feit en fictie met elkaar te combineren.
